pátek 12. července 2013

Sluníčkový den, Atlantído!


Povídali jsme si tuhle o dokumentu, který konečně ohaluje, kde ve skutečnosti ležela Atlantida. Po asi dvou hodinách zaujaté diskuse jsme zjistili, že každý z nás mluví o jiném dokumentu shlédnutém na YouTube. Každý z nich referoval o jiném, rozhodně konečně správném objevu skutečného místa vybájeného ráje. 
...

Pak jsem někde na FB jsem narazil na statistiku, podle níž bylo 90% z celkového objemu existujících dat vytvořeno v posledních 2 letech. Nejdřív mi to přišlo zajímavý. Pak jsem si vzpomněl na Snowdena. Pak na Big Data. Pak na spoustu ptákovin, co čtu nebo píšu někam na síť nebo do souborů. A pak na "věk Vodnáře", co se o něm zpívá v té písničce z Vlasů. 


Napadlo mě totiž, že takovému hyperexponenicálnímu bujení dat nemůže za žádnou cenu odpovídat lidská schopnost ta data správně interpretovat. A to na chvíli odmýšlím od otázky, zda je vůbec možné správně interpretovat cokoliv.  V situaci, kdy terabajty dat za rok chrlí už i tužky, prostě nemůže být snadné vůbec odlišit důležitá/relevantní data od irelevantních, natož je pak analyzovat. A přitom s tím, jak roste objem těch dat, roste i síla iluze, že jejich analýzou se dozvíme něco víc, nového, zatím skrytého nebo neviděného. 

V důsledku to přitom musí vést k tomu, že budeme špatnou analýzou ohromného množství dat, z nichž většina bude irelevantní, docházet k výsledkům, které jsou nesmyslné, chybné nebo zavádějící. 

Chybovost rozhodnutí postavených na blbé analýze pitomých dat pak bude výrazně větší než padesát na padesát. A v tu chvíli nastane DVLT. DVLT je Dobrovolný Vstup Lidstva do Tmy - taková kulturně-autoimunitní reakce na Osvícenství.

Prostě se dobrovolně a bez nezbytné katastrofy vrátíme k mytologickému způsobu uvažování a rozhodování. Bude totiž vykazovat zkušenostně vyšší míru spolehlivosti (blízko té kritické hodnoty padesát na padesát) než rozhodování založené na analýze. 

Jo, a jak tohle nastane, dojde ještě k jednomu fantastickému objevu: Konečně se vyjasní, jak to je s tou Atlantidou. Až budeme zase řešit, co se kuje na Olympu nebo u Perunů, pomalu nám dojde, že Atlantida byla to, co jsme žili včera ... a co je ve vzduchu ještě trochu cítit dnes. 

Sluníčkové ráno, Atlantído!
...
Lip

Žádné komentáře:

Okomentovat