úterý 25. srpna 2009

Pravidla Hry a Hra s Pravidly

Džemka mě dneska uvedl do tranzu opravdu zajímavou historkou. Bavili jsme se o jednom íventu, během nějž bylo zapotřebí obstarat bratru 300 manažerů jakési seriozní inštituce. Věc opravdu náročná organizačně. Věc opravdu organizačně náročná. Říkám to dvakrát, protože ta věc organizačně náročná opravdu byla. Ale dost už o tom. Snad vám stačí říct věci jednou ne?

Džemka byl na té akci ne-li alfa samcem, tak rozhodně alfa samicí. Všecko mu to leželo na ramenou, ale vaz si zlomit nenechal. Jenom jako všechny zneužité oběti v napínavých filmech pak ztratil na pár dní hlas. My ostatní - kvalifikačně vzato - daleko, daleko za posledním písmenem řecké abecedy a bezesporu středního rodu, jsme nábožně naslouchali jeho neutuchajícím desaterům a naplňovali pokyny do posledního zapamatovaného slova. Džemka řídil, organizoval, zajišťoval, rozhodoval, komunikoval a spoluvytvářel. Džemka předcházel krizovým situacím a operativně řešil. Džemka byl prostě na roztrhání.

Tak to běželo celý den a všechno jelo jako po přepuštěném másle (nebo běhalo, jako po drátkách, straníte-li právě tomuhle klišé). Na konci íventu měla proběhnout manažerská hra - třístovka řídích pracovníků se rozšestila do padesátihlavých čet a každou z nich měl někdo z nás provést pravidly a pískat je při hře.

Pokud nemáte s manažerskou hrou žádné zkušenosti - buď protože nejste manažeři a nebo proto, že vás rodiče, když přišlo o hračky, drželi v dětství u huby - trochu naznačím. To my můžeme, protože nejsme smrtka.

Manažerská hra je zábavná simulace reality, která je ovšem nekonečněkrát složitější. Cílem manažerské hry je ověřit a posilovat schopnost řídícího kádru vypořádávat se s výzvami, které manažerský úděl přináší. Něco jako dvacetiminutový CR ROM "Vycvič se v Nindžu" s Horstem Fuchsem a Dádou Patrasovou v hlavních rolích.

Tedy začala ta hra a Džemka, masírovaný během dne koňskými dávkami adrenalinu, pokračoval v rozjetém operačním programu. Vysvětloval pravidla, hlídal jakékoliv porušení, motivoval příklady a řídil, organizoval, zajišťoval, rozhodoval, komunikoval, a spoluvytvářel. No - dyk vám říkám, že to celé byla organizačně opravdu náročná záležitost.

A tady se dostávám k té Džendově historce. Na dohled. Jak jsme se bavili o tom íventu, složil jsem mu poklonu za jeho výkon a dodal, že kromě té hry jsem během celého dne vůbec nechápal, co se děje a proč. Ale jak pak začala ta hra, dali mi do ruky mikrofon, a všechno se změnilo. Měl jsem najednou intenzivní pocit Karla Gotta, a s tím se prostě věci zvládají levou zadní a navíc si to užijete … a „lidi, mám vás rád.“

"Zajímavý," řekl na to Džemka smutně. "Já tam celý den mohl duši vypustit, jak jsem se snažil, aby všechno běželo podle pravidel a furt to šlo, až k té hře. Vedl jsem ji ještě systematičtěji než všechno ostatní a ono to stejně dřelo, jako když ve Vizovicích drátkujou parkety."

Odmlčel se a pokračoval: "A divný na tom je, že když bylo po všem, jeden za druhým za mnou chodily ucha, co tu hru taky pískali, a říkali, jak to celý bylo organizačně strašně složitý, ale tu hru, tu hru že si užili, protože na pravidla hodili bobek...."

Džemka prostě tak strašně myslel na PRAVIDLA hry, že zapomněl na to, že jde především o HRU. Ostatní asi ignorovali pravidla, ale HRY naházeli těm manažerům tolik, že na CHLÉB, ba ani na pravidla už žádný z nich nepomyslel.

No, a teď už jsme té Džemkově historce tak blízko, že jí snad už dovopravdy dám. Džemka je chlápek, co dycky ví, co říct a jak se správně zachovat. Někdy naznačuje, že je to proto, že když byl mladej, uploadovali mu velice výkonný program „vzdyckypodlepravidel.exe“. Ta jeho historka naznačuje, kdy si poprvé uvědomil, že ostatní tenhle program možná neinstalovali vůbec, nebo jen v demoverzi.

Ale to už nechám říct Džemku: „Bylo to v pátý nebo šestý třídě. Výtvarná výchova, jestli víte, co to bylo. Téma hodiny: Chrám Vasila Blaženého. Zadání: naneste na papír barvy voskovkou a poté pokryjte papír tenkou, ale souvislou vrstvou tuše. Vytvořte obraz chrámu Vasila Blaženého vrypem, za použití ostrého, ale OPRAVDU OSTRÉHO předmětu – např. jehly nebo hrotu kružítka.“


„Cvak!“ Nelekejte se! To se zapnul Džemkův smysl pro pravidla… Džemka vzal jehlu. Džemka vzal pilníček. Džemka brousil jehlu pilníčkem, aby byla opravdu ostrá. A pak rýpal. Pomalu a soustředěně. Přesně a opatrně. Čistě a s tlakem respektujícím fyzikální vlastnosti materiálu. Na konci hodiny byl v půlce první kopule. A dostal hezkou trojku.
….

Takhle bez kontextu vám to asi nic neřekne. Ale Horáček, ten gauner a hajzl, kterej jako pokaždý celou hodinu prokafral s Šebestovou, v posledních deseti minutách rychle sáhl pro klíč a do konce countdownu vyseknul Vasila v pěti tazích tak, že ten je z toho do dneška Blaženej. Jednička. Nekompromisní. A čestné místo pro výkres - vlevo nahoře na nástěnce ČSSP.


No, tak takhle to bylo moji milí. Aspoň pokud Džemka nekecal. A nyní k morálu, protože ten je v bajkách důležitej. Vybavíte si, v jakým kontextu slýcháváte výraz „pravidla hry“ nejčastěji? Co já vím, tak jde buď o privatizaci, instituce nebo o něco podobně vážného. Pět na stole v Českých, nebo tak… V zásadě věci, kterejma když projdete, rozhodně nemáte pocit, že jste si pěkně pohráli. „Pravidla hry“ je metafora, která se používá v kontextech, v nichž jde život nebo o peníze. Nebo o obojí. Málokdy tenkrát, když máme na mysli hru jako takovou.

Když máme na mysli HRU jako takovou, i když se o tom nikde nemluví, je HRA S PRAVIDLY najednou mnohem zajímavější koncept než striktní dodržování PRAVIDEL HRY. A to mi přijde zajímavé. A přijde mi zajímavé i to, že obráceně to nejen neplatí, ale dokonce se to nedoporučuje.
….

Jestli jste dočetli až sem: a) musíte být unavení a měli byste jít spát, b) zasloužíte si odměnu.
Pokud jde o B) zítra vám sem zkusím hodit fotku ilustrující situaci, která se týká pravidel, jejichž důsledné dodržení by si vyžádalo opravdu mimořádnou dávku hravosti a kreativity.

V Zenklovce opravují chodník před vietnamskou prodejnou potravin U Rudolfa (!). Opravují ho na obou stranách vozovky tak intenzivně, že ani na jedné ani na druhé straně chodník nenajdete. Ale na té pravé straně (z pohledu do centra) stojí dopravní značka „Oprava chodníku. Prosím, přejděte na druhou stranu.“
….

Čert ví, jak to mysleli. Zeptám se Džemky, jak by to řešil. A radši se ho rovnou zeptám i na to, jak by to řešil Horáček!


LIP

P.S. To jsem zvědav, Anaxyme, jestli se ti tahle bude líbit.
P.S.2 A taky jsem zvědav, jestli mi za to vynášení ze skupiny Džemka rozbije hubu, nebo jeslti si to nechá až na pozdějc:))

Žádné komentáře:

Okomentovat