neděle 29. června 2008

Serendipity

"It was once when I read a silly fairy tale, called The Three Princes of Serendip: as their highnesses travelled, they were always making discoveries, by accidents and sagacity, of things which they were not in quest of: for instance, one of them discovered that a camel blind of the right eye had travelled the same road lately, because the grass was eaten only on the left side, where it was worse than on the right—now do you understand serendipity? One of the most remarkable instances of this accidental sagacity (for you must observe that no discovery of a thing you are looking for, comes under this description) was of my Lord Shaftsbury, who happening to dine at Lord Chancellor Clarendon's, found out the marriage of the Duke of York and Mrs. Hyde, by the respect with which her mother treated her at table."
Tolik Wikipedia v rámci hesla, které vysvětluje, kdy byl poprvé použit termín v nadpisu.

O víkendu jsem narazil hned na tři. Serendipity. Nikoli Wikipedie.

Serendipita první:

Blogger verze 0.001, model Nippon, r.v. 1880Serendipita druhá:

Pokud už tři hodiny čekáte na někoho pod koněm na Václavském náměstí, existuje určitá pravděpodobnost, že postává - už pěkně naštvaný - v parku Zbraslavského zámku.Serendipita třetí:

Na pánských záchodcích se zřejmě děje mnohem více zajímavého než na dámských. Alespoň v prvním patře nákupního centra Novodvorská. Zase jeden film, o němž si raději přečtu, než bych si tam na něj zašel do kina...
A to nechávám stranou, že v tom filmu - aniž bych prošel jakýmkoliv castingem - asi hraju!

LIP

Žádné komentáře:

Okomentovat